نفس عمیق

نفس هایی هست، که فقط در حضور تو عمیق اند

نفس عمیق

نفس هایی هست، که فقط در حضور تو عمیق اند

وقتی شما رزیدنت میشوید کلی دلیل برای اینکه خوشحال بشوید وجود دارد:

یکی از این دلایل قبول شدن در امتحان رزیدنتی است. صرف نظر از اینکه شما چقدر برای رزیدنتی زحمت کشیده و درس خوانده باشید، اصولا قبول شدن در هر نوع امتحانی برای هر بنی بشری بسیار فرح بخش است.


دلیل دیگر این است که هر موجود دوپایی (مثلا حتی شامپانزه!) از اینکه ارشد و سال بالایی باشد یک جورهایی حال خوشی پیدا میکند و رزیدنت هم ارشد دانشجویان دوره عمومی محسوب میشود. کم پیش نمی آید صحنه هایی که در آن یک رزیدنت به چند دانشجوی GP نگاهی می اندازد و در حالی که لبانش را به نشان اشمئزاز جمع میکند، سرش را تکان میدهد (یعنی که اه اه چقدر اینها کودک هستند!) یا مثلا به بغل دستی اش می گوید: والله ما که  عمومیبودیم این شکلی نبودیم!


دلیل دیگر این است که شما در دوره رزیدنتی پول در می آورید و چه کسی است که از پول بدش بیاید؟! درضمن شما کلی در این دوره احساس مفید بودن میکنید و صاحب کارت و مهر نظام پزشکی می شوید که مثل دستمال قدرت داداش کایکو، به آدم حس اعتماد به نفس میدهد! (این هم یک دلیل دیگر برای حال خوشی است که ذکر آن رفت.)

علاوه بر آن حقیقت این است که در دوره عمومی معمولا آموزش درست و حسابی برای دانشجو پیش بینی نشده است (البته منظورم این نیست که برای رزیدنت یک همچین چیزی پیش بینی شده است!) و دانشجویان عمومی معمولا افراد بلاتکلیفی به شمار می آیند و از هر کاری در حد روتین آن را یاد میگیرند. همین حالت باعث میشود گاهاً اساتید محترم و رزیدنت ها به GPها به دید افرادی غیرحرفه ای و دست و پا گیر نگاه کنند. (با وجود اینکه خودشان هم زمانی GP بوده اند.)

 

همچنین وقتی از مرحله GP وارد مرحله Resident ای میشوید مجبورید ساعات بیشتری را در کلینیک بگذرانید و گاهاً مسئولیت دموستریشن دانشجویان سال پایینی را برعهده بگیرید. درواقع تبدیل به یک "کارگر مفت" برای کلینیک و استاد و سیستم آموزشی میشوید و صدالبته که کارگرهای مفت در طول تاریخ بشریت همواره موجودات محبوبی بوده اند!


پ.ن1: رزیدنت =
دانشجوی تخصص ، GP = عمومی

پ.ن2: یکی از پست های وبلاگ سابقم بود که ری پست (!) کردم.

 

  • امیر

تفکرات شهودی

دانشگاه

نظرات (۲۲)

دکتر من نمی دونم چرا حس می کنم این پست رو دیروز خونده بودم (أیکون تفکر )
وای شما هی می گید رزیدنت هی می گید Gp هی عشق خاکستری من به پزشکی رو شعله ور می کنید 
بابا دارو خیلی هم خوبه اصلا خیلی هم آدم احساس دکتری می کنه 
اصلا دارو بیس همه رشته هاست 
تا حالا دانشجو های فنچول رو ضایع کردید ؟(نیشخند )
پاسخ:

مگه من گفتم دارو بده؟ اصلا بحث رشته های پزشکی نبود. فقط تفاوت دوره اینترنی و رزیدنتی رو مطرح کردم.

با خوندن این پست بخشیدا من میخوام یه چیزی بگم امیدوارم به شخص شخیص کسی اصابت نشه چون بی منظوره :دی

ما دانشکدمون بغل دانشکده پزشکی بود ازون زمان تا به بعدش همیشه یه سوال برام مطرح شد که اوایل فک میکردم نباید به چندتا آدم قضاوت کنم اما بعدش دیدم تعدادش تو مخم من بدجور داره میره بالا پس حتمن درست حس کردم. و اونم این بود چرا بعضی از این دانشجوهای پزشکی حالا چه رده بالا چه ترم اولی ها چه اونا که دکتر شده ،بازم میگم بعضیاشون ،فک میکنن آسمون سوراخ شده افتادن پایین!؟ خب که چی مثلا؟!  چرا این عده از اخلاق معذرت میخام با هاپو یکی ان!؟ یعنی اینا اون روزی که قسم میخورن بجز وجهه اجتماعی و سکه های تو جیبشون فکر چیز دیگه میفتن!؟

من سی سالمه اما خدا شاهده هنوز که هنوزه هر بار که میرم دندون پزشکی یاد اون دکتری میفتم که هفت سالگی دندونمو کشید! اون ترس هنوز تو جونم مونده انقد میترسم ازدندون کشیدن که فشارم میفته و مصیبت داره دکتر بدبخت :دی

پاسخ:

شاید سال های اول دانشجویی فکر کنند از شاخ فیل افتادند و این مربوط به گذشته میشد که طرف کلی برای قبول شدن تو این رشته ها جون کنده بود, نه مثل الان که پردیس و آزاد هم به تعداد نامحدود دانشجوی پزشکی و دندون و دارو پذیرش میکنند و این رشته ها هم داره اشباع میشه. 

اون دندونپزشکی هم که دندونت رو کشیده قطعا هدفش آسیب زدن به تو نبوده, فقط نمیدونسته چطور باید با یه بچه ی هفت ساله برخورد کنه. فلسفه ی به وجود اومدن رشته ی تخصصی اطفال هم همین بوده.

واه واه عجب دوره زمونه ای شده این رزیدنتا هم چقدر برای ما کلاس میذارن :))) من جای نگار بودم دیگه پامو اینجا نمیذاشتم ، والا :دی
رزیدنتای پزشکی از همه ی این خوشحالیا محرومن ، چون اینقدرکشیک میدن و تو بیمارستان جون میکنن که دیگه نای لذت بردن از دستور دادن رو ندارن ! تازه از پول هم خبری نیست ! به نظرم حتی اینترن ها خوشحال ترن ، چون کمتر کشیک میدن ، کمتر تحقیر میشن و ...
پاسخ:

تو به نگار چی کار داری؟ چرا روابط خانوادگی ما رو تیره و تار میکنی؟ :))

منو یاد بدبختی هام انداختی. روتیشن های کشیک بیمارستانی ما از تابستون شروع میشه.

نه بابا می دونم گفتید دارو بد نیست ولی Gp و resident بیشتر برای پزشکی و دندان استفاده می شه 
برا همین بیشتر یاد شکست عشقیم میوفتم :/
وگرنه این قدر شوت نیستم :)
پاسخ:

شکست عشقی؟ :)))

دکتر چرا جواب منو نمیدی
متوسط حقوق یه رزیدنت دندون پزشکی چقدره؟
پاسخ:

خوبی؟! :))) تو که اولین باره کامنت میذاری و سوال میپرسی!

 منظورم از پول درآوردن, کار کردن توی کلینیک های مرتبط با دانشگاه بصورت قانونی و کلینیک های نامرتبط با دانشگاه بصورت غیرقانونی(!) بود, دانشگاه ماهی چارصد تومن میده و ما چون متاهلیم پونصد تومن. (در حد عصب کشی دو تا دندون!)

ایششش حالا این همه پست
پست قحط بود ... ! ؟اینقدر که این رزیدنتا قمپز در میکنن استاد تماما نمیکنن :))))
پاسخ:

در راستای حفظ کانون گرم خانواده سکوت اختیار میکنم!

ها ها ها ها ! کامنت سوگلو الان خوندم ... 
ما فامیلیم گوشت همو بخوریم استخونای همو دور نمیندازیم :)))))))

رزیدنتا هرچی هم قیافه بگیرن بازم مرد زندگین :)) نباشنم ... اخرش که میشن !!!
پاسخ:

ما که اول مرد زندگی شدیم, بعد رزیدنت! :) مصوبه ی وزارتخونه اینجوری بود :))

خیر و بهره ببینی که "پ.ن2" رو نوشتی. به خدا داشتم از حافظه ام نا امید میشددددددددم. خط به خط میخوندم میگفتم: یعنی من اینو قبلا نخوندم؟؟؟؟ :|  :))))))

پاسخ:

خخخخخخ :)))))

:)))))))))بسیار مفتخرم از آشنایی با بلاگ شما برادر محترم و همسر محترم شما:))ببخشید وقتم کم هست برانوشتن نظرم..
پاسخ:

دست شما درد نکنه :) بعد از دو ماه کامنت گذاشتن, تازه مفتخر به آشنایی شدی؟! :))

بلی همچین بگین نگین 
آخه من عاشق پزشکی بودم یه دوره ای :/ بعد دیگه دیدم پزشکی عاشق من نیست ولش کردم 
هی بابا هر بار که بهش فکر می کنم تپش قلب می گیرم 
مثل اینکه دیگه دلمم می گه این دیگه قسمتت نبود 
برا همین حرف resident و اینا می شه من از خودم بی خودم :(
پاسخ:

عشق یک طرفه به درد نمیخوره! :) من هیچوقت به پزشکی علاقه نداشتم. 

بله اون که صد البته 
البته اینم در نظر بگیرید من کلا عشق های زیادی دارم مثلا Nutella و  خرید ، حالا اگه پزشکی هم نشد می گم به جهنم :دی 
خوبه که به علاقه تون رسیدید 
ولی می دونید دکتر بیشتر علائق ما البته بهتر خودم رو بگم تو ١٨ سالگی بیشتر احساسیه 
تو این یک سالی که گذشت و از محیط ایران دور شدم منطقی دیدم من اصلا به درد پزشکی نمی خورم 
حالا فکر نکنید چون قبول نشدم می گم پزشکی اَخه ، کلا ترجیح دادم برای همیشه بخشی از روباهام بمونه تا یه شغلی که توش ناموفق باشم 
پاسخ:

شما یه نفرو به من نشون بده که عاشق نوتلا نباشه! :))

پارسال به مناسبت روز دندونپزشک یه پست نوشته بودم و توی اون پست توضیح دادم که علت علاقه ام به این رشته، ارتودنتیست دوران نوجوونیم بود. در واقع علاقه ام به فضای مطبش و دستیارهاش! :))) ولی وقتی میخواستم رشته ی دندونپزشکی رو انتخاب کنم از روی احساسات نبود. من از نزدیک شاهد سختی هایی که یکی از نزدیکانم در رشته ی پزشکی متحمل شد بودم. درس های سنگین و بی خوابی ها و یازده روز کشیک در ماه و... برای همین هم ترجیح دادم دندونپزشک بشم :)

بابا شما که دندون پزشکید دیگه چرا نوتلا پدر دندون رو در میاره 
حالا یه سوال جدی در روز چند بار مسواک می زنید ؟ 
اون پست تون رو نخوندم متاسفانه البته منم ارتودونسیت داشتم و درس سه سال راهنمایی سیم کشی بودم این قدرم از اون کش نامرئی ها که نمی گذاشتن آدم فکش رو تکون بده بدم میومد که بیش از پیش من رو به دندون پزشکی علاقه مند کرد :دی
یه جسارتی بکنم ؟ در این که شما از کارتون لذت می برید شکی نیست ولی شما هم برای اینکه پزشکی رو نخواستین شاید بیشتر به دندون سوق داده شدید 
یه تفکری که توی ایران هست اینکه هرکی رتبه خوب داشت حتما یکی از سه رشته تاپ رو انتخاب می کنه 
در حالی که من اینجا دوستی داشتم که همه نمراتشA* بودن که به راحتی همه چیز قبول می شد و بنابه علاقه اش علوم طبیعی رو انتخاب کرد چیزی که واقعا برای تفکر من یه شک بزرگ بود 
پاسخ:

:))) پس فکر کردی برای چی عاشق نوتلام! میخوام در آینده به این بچه هایی که میان مطبم، نفری یه شیشه نوتلا جایزه بدم که برگشتن شون تضمین بشه!

نه من واقعا این رشته رو دوست دارم. البته معتقدم برای انتخاب رشته، فقط علاقه مهم نیست باید به آینده ی شغلی هم توجه داشته باشی. بطور مثال الان هرسه خانومی که تو پذیرش کلینیک ما مشغولند، لیسانسه هستند. شیمی کاربردی و جغرافیا و علوم سیاسی. رشته هایی که متاسفانه توی ایران بازار کار ندارند.

من ترجیح میدم سکوت کنم در این مقطع از تاریخ!!! :)))

+هعی روزگار! کی بشه ما هم واسه 4 تا بدبخت کلاس بذاریم که رزیدنتیم و فیلان و بیسار؟! :دی
پاسخ:

کلاس بذاری؟ ایرانی جماعت که کلاس نمیذاره... کلاس می پیچونه!

در راستای تایید حرفای نگار باید بگم بله ما فعلا قمپز درکردنای این رزیدنتا رو تحمل میکنیم و به روی خودمون نمیاریم بلکه از بینشون یه مرد زندگی درست و حسابی انتخاب کنبم ، البته که بعدا تلافی همه ی اینا رو سرش در میاریم :))
میگم شما که قبل از ازدواج رزیدنت نبودی چطوری هدیه جون بعنوان مرد زندگی روتون حساب کرد ؟!! :DDD
پاسخ:

این " مرد زندگی" چیه افتاده تو دهنتون؟! دیروز به هدیه میگم میخوام گوشیمو ارتقا بدم، میگه گوشی باز نباش، مرد زندگی باش! :/

مرسی که در این پست به ما GP تا این حد فخر فروختید ! ما هم شنبه به یونی رفته و به سال پایینی ها فخر میفروشیم !!!
سوای بعضی از رزیدنت ها که هیچی از تدریس بلد نیستن و فقط رو اعصاب ما برای دموی درسای عملی پیاده روی میکنن ، بعضیاشون عالین :)

پاسخ:

تو مگه دانشجوی پریکلینیک نیستی؟ فوقش میتونی به علوم پایه ای ها فخر بفروشی، که اون ها هم فعلا خودشون رو ابرها سیر میکنند. در واقع الان، رزیدنت و اتند هم به هیچ جاشون نیست!

ممنون دکتر جون تو خوبی؟
از جوابت ممنون فقط یه سوال دیگه البته میدونم فضولیه ولی چون لازم دارم میپرسم
به جز ماهی 500 که دانشگاه بهتون میده کلینیک های قانونی و غیر قانونی! هم جدا بهتون حقوق میدن؟
پاسخ:
حقوق رزیدنتی یه کمک هزینه ی تحصیلیه که دولت ماهانه میده، مثل حقوق دوره اینترنی. ولی کلینیک بستگی به این که خودت چقدر کار کنی و چندتا مریض ببینی، روزانه (شیفتی) حساب میشه. اگه مرتبط با دانشگاه باشه تعرفه اش دولتیه. اگه خصوصی باشه که فرق میکنه. معمولا هم پنجاه - پنجاه ست.  مثلا اگه امروز یه تومن کار کنی، پونصد برای خودته، پونصد برای کلینیک.
خب جا داره من اینجا از زحمات یک رزیدنت چشم تشکر کنم خعلی آقا بودن [خجولت]


ولی پزشکی و دندون پزشکی و اینا با اینکه کلی درآمدو کلاس داره ولی هم خعلی سخته هم اندکی چندشناک [تشویش]
پاسخ:

چرا اینجا ازش تشکر میکنی؟ اینجا فقط میتونی از رزیدنت های دندونپزشکی تشکر کنی(ترجیحا هم دندونپزشکی کودکان!) :دی

ببخشییییییی برادر خوبم تند تند نوشتم چپکی شد کلا مفتخر بودم از ابتدا با شما و هدی جان خواهر خوبم آشنا شدم:)))سوتی بو د..
پاسخ:
من هم مفخرم همچنین
اگه جمله آخر رو همون اول میگفتید من بیست بار هی نمیرفتم تو فکر که چه آشناس این حرفا!!
البته همش یادم نمیاد یه سری قسمتاشو فقط یادم بود. مثل کارگر مفتو چندتا دیگه...
پاسخ:

شما فکر کن این یه نوع "تست آلزایمر" بود! :))

چه جالب :|
یه کأبینه تشکیل دادید تو کلنیکتوو که با این وضع من  فلواقع برای طفلان معصوم دلواپسم :~)
البته با نظرتون تا حدودی موافقم ، برای خیلی از رشته ها تو ایران فیلد کاری وجود نداره ولی خوب خیلی از انتخاب ها هم از روی ناچاریه 
البته شما با دندان انتخاب کردنتون بزرگترین شانس زندگیتون رو پیدا کردید و با خاتون آشنا شدید :)
پاسخ:

بله، اصلا هدف اصلیم از انتخاب این رشته، آشنایی با هدیه بود! :دی

سلام
من امسال کنکور ارشد تغذیه دادم و خدا بخواد قبول میشم.لیسانس من هم تغذیه بود.قصدم این بود که تا دکتری ادامه بدم. ولی از طرفی با خودم میگم بیام برم و از اول کنکور بدم برای پزشکی. این که وقتی میبینیم تغذیه تک بعدیه. وای یه پزشک از همه چی می دونه
نظر شما چیه؟
چیکار کنم؟
پاسخ:
سلام
رشته خودتون از نظر درآمد و سهولت کاری، بهتر از پزشکی ئه.
بنظر من همین رشته رو ادامه بدید.

این همه خودما جرررر دادم امسال پزشکی یزد قبول شدم حالا هم با این حرفای شما در باره ی حقوق رزیدنتی نا امید شدم. من الان 20 سالمه و میدونم تخصص قبول شدن دهن سرویسیه ...رزیدنت هم که بشم باید بازم دستم تو جیب بابام باشه......اخه این چه زندگیه که ما داریم؟! پس من کی عاشق بشم؟؟؟!! کی زن بگیرم؟؟ها؟؟!!!!   نا مردا نا امیدم کردین