نفس عمیق

نفس هایی هست، که فقط در حضور تو عمیق اند

نفس عمیق

نفس هایی هست، که فقط در حضور تو عمیق اند

برداشت اول:

"پزشکی که به دنبال نذری خوردن مردم فقیر باشه، همون زهر بخوره بهتره!"

اینها نظرات مهوع یکی از هموطنان نه چندان شریف در صفحه شخصی اش در ارتباط با مرگ همسر و مادربزرگ دکتر علیرضا صلحی پزشک جوان تبریزی است. پزشکی که به واسطه خط خوبش قبلتر نسخه های تجویز موسیقی و یا کمک به هزینه درمان بیمارانش در فضای مجازی دست به دست میشد، حالا عزادار مرگ عزیزانش به دلیل غذای فاسد و یا سمی است. پزشکی که از قضا در درمانگاه های شهرش بار درمان بیماران را بدوش میکشد، نه زیر میزی میگرفته، نه گزندی به بیماری رسانده، نه قاتل است، نه دزد؛ بلکه مثل هزاران رتبه تک رقمی و دورقمی کنکور تنها جرمش پزشک بودن است! کاری به حادثه دردناک مرگ دو عزیزش ندارم، گرچه این حادثه سوقصد بوده باشد یا سهو ، چیزی ازین تراژدی بزرگ نمی کاهد، دردم از تعفنی است که در ذهن بسیاری موکد شده و به هر بهانه ای ناکامی هاو حقارت های زندگی شخصی  خودشان را با لجن پراکنی به بقیه ، التیام میدهند.ای کاش اینان حداقل دهان را ببندند که بوی گندِ این حجم از زعارت بالا نزند.

برداشت دوم:آذر ٩٤

پراید سفید رنگی بدلیل سرعت بسیار زیاد در اتوبان به گارد ریل برخورد میکند، به خط مقابل می افتد و با پژویی تصادف میکند، فیلمی از این حادثه دست به دست میشود، مرد میانسالی روی زمین افتاده است، خون  سر و تنش را آغشته است و ناله میکند: کمکم کنید ، تورو  خدا کمکم کنید...

چند نفری با موبایل هایشان مشغول فیلم برداری هستند و ناله های مرد میانسال همچنان می آید که قسم میدهد و کمک میخواهد اما کسی نمی رود سر مرد را بر زانویش بگذارد، اندکی به او امید بدهد، از امبولانسی که نمی آید بگوید،  بگوید که چیزی نیست، خوب می شوی، به بیمارستان که برسی همه چیز درست میشود. کسی نیست همه مشغول اند، هر شهروند، یک خبرنگار از ما هیولاهایی ساخته که یادمان رفته باید اول انسان بود بعد خبرنگار!

آن مرد میانسال که در فیلم جان میدهد، شادروان دکتر عزت الله صادقی تنها فوق تخصص جراح عروق کرمانشاه و برخی شهرهای غربی کشورو بنیانگذار بخش جراحی عروق کرمانشاه بود.کسی هم نپرسید چرا  گارد ریل نتوانسته خودروی پراید را در همان سمت نگه دارد یا چرا خودروی وطنی دکتر نتوانسته جانش را حفظ کند؟

برداشت سوم:آذر ٩٤

شعله های آتش از پنجره های آپارتمانی در ایذه بیرون میزند، خانم دکتر جوانی در آتش گیر افتاده است، آتش نشانی آمده است اما ارتفاع پله نجات مناسب نیست، شلنگ اتش نشانی کوتاه است و مامور مسن آتش نشانی نیز خطر نمیکند.

خانم دکتر زنده زنده جلوی چشم همگی میسوزد و کسی بعدها کمپین علیه اتش نشانی راه نمی اندازد، کسانی که برای یک سانت بخیه جگرکباب میکردند، برای کوتاهی چند ده متری پله و شلنگ سکوت  میکنند ، کسی لعنی نمی کند ، توهینی نمی کند و پزشک جوان در گمنامی جزغاله میشود و میمیرد.

برداشت چهارم:دیماه ٩١

دکتر  امیر میرباقری فوق تخصص گوارش و استاد دانشگاه تهران به همراه برادرانش دکتر  نادر  ، مهندس  امید  و دکتر نظام الدین پزشکی بعلت گاز گرفتگی ناشی از لوله دودکش غیر اصولی ساختمان  در دزفول جان باختند. مجموع سالهای تحصیل دانشگاهی این چهار نفر که به ساعتی جان باختند خسران از دست دادن این نخبگان جامعه را عیان تر میکند ولی باز هم کسی در حد یک پرسش ساده از مهندس ناظر ساختمان یا نظام مهندسی نمیکند.

برداشت پنجم:آذر ٩٤

دکتر علی پویان تنها جراح مغز و اعصاب کاشمر که برای خدمت و گذراندن دوره طرح به این منطقه امده بود در حادثه رانندگی در جاده کاشمر- شادمهر فوت کرد.  جانشین فرمانده پلیس راه کاشمر با تاکید بر اهمیت دو بانده شدن این محور که به جاده مرگ شهرت یافته در همان زمان گفت: "گرچه از امروز مهندسان مشاور جهت مطالعات دوبانده شدن حضور یافته اند اما شتاب در عملیات اجرایی آن ضروری است." سوال این است ایا این مهندسان مشاور یا راه سازی بازخواستی شدند که این چنین سرمایه علمی مملکت که سالها عمر و هزینه برای به بارنشستن وی رفته است را در جاده مرگ شان به کام مرگ کشاندند؟

برداشت هفتم ، تجاوز به خانم دکتری که پزشک روستایی در یکی از روستاهای استان گلستان بود... برداشت هشتم،  مرگ دکتر امیر کیخسروی از تب کریمه و کنگو در بیمارستانی در مشهد... برداشت نهم ،  مرگ دکتر نرمین شهپوری پزشک داوطلب کاروان زوار ایرانی بدلیل سانحه رانندگی در جاده سامرا ...برداشت دهم... برداشت یازدهم.... برداشت....

دوباره جمله آن هموطن به خاطرم هجوم میبرد، اخبار مرگ همکارانم در این سالها و عقده گشایی هاو توهین های برخی مسلسل وار از جلوی چشمم رد میشوند.

سرگیجه میگیرم و آخرین جمله را می نویسم: 

از دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست.


دکتر علیرضا مقدسی

 • امیر

نظرات (۲۷)

اون دی 91 رو یادمه
اون 4 نفر توی خونه ی درویشا بودن، میگفتن مرگشون به علت گاز گرفتگی بوده... فاجعه ای بس اسفناک بود برای ما...
 • گمـــــــشده :)
 • دکتر صادقی همشهری من بود. پلاکارد تسلیتشو وقتی هر روز از مقابل بیمارستان طالقانی رد می شدم می دیدم.
  ولی اصلا فکر نمی کردم که همچین فیلمی از قبل از فوتش توی فضای مجازی پخش شده باشه
  خیلی تاسف باره
  :((
  سکوت کنیم بهتره کلا . شانستون خونده مخاطب ... ندارین اگرنه اینجا الان پر میشد از فحش هایی که باید بخاطر مرگ هم صنفی هامون هم بشنویم :|
  بهترین عنوان رو انتخاب کردین...
  :(
 • نفس نقره ای
 • آخ چقدر فاجعه پشت فاجعه پیش میاد و چقدر دل آدم از این کلیپ ها و کامنت ها و حرف ها به درد میاد
  یادمه روز اولِ ترم یک استاد آناتومی بهمون گفت درس اولتون اینه که یاد بگیرین مرهم باشین در حالی که خودتون زخمی هستین! الان میفهمم یعنی چی؛

  روحشون شاد
  من یه انتقاد دارم اجازه دارم بگم؟؟
  پاسخ:
  بفرمایید! اجازه ی ما هم دست شماست :))
  البته به نوشته شما نه به کار و وظایف محترم این عزیزا ....
  سلام
  یک نفر که به نظر می رسد بیشتر از اینکه به شغل طبابت دکتر صلحی نظر داشته باشد موقعیت مالی و اجتماعی وی را مد نظر قرار داده و اضهار نظری می کند (پزشکی که به دنبال نذری.....) که البته به نظر من نادرست بوده ونظر شخصی وی می باشد.
  و این مقدمه ای است برای نویسنده که باب اظهار فضل های تهوع آور را باز نماید...
  دقت کنید.....
  رتبه تک رقمی و دورقمی کنکور.....(سطر 8)
  ناکامی هاو حقارت های زندگی شخصی  خودشان .....(سطر 10)
  خسران از دست دادن این نخبگان جامعه را....(سطر 37)
  سالها عمر و هزینه برای به بارنشستن وی رفته است......(سطر 46)
  واقعا آقای دکتر چرا فکر می کنید تافته ای جدا بافته اید؟ چرا فکر می کنید که همه کسانی که پزشک نشده اند عقده پزشک شدن دارند؟ چرا فکر می کنید هر کس که رتبه یک رقمی برای پزشکی را کسب نکرده است ناکام است؟چرا فکر می کنید تنها نخبگان جامعه شما هستید؟آیا برای به بار نشستن دیگران هزینه نشده است؟
  شما در هر بند از نوشته خود قشری از جامعه را مورد تاخت و تاز قرار داده اید از شهروندان(که حتما بین آنها پزشکی وجود ندارد) شروع کرده اید و سازنده گارد ریل، آتش نشان، خودرو ساز، پلیس و مهندس را مورد نوازش قرار داده اید. شمایی که از همه انتقاد می کنید باید تاب انقاد شنیدن را داشته باشید.
  شما با جان انسان ها سر و کار دارید شغلتان مهم و حساس است. بنابراین انتظار درآمد بالایی هم دارید. اما باید مسئولیت پذیر هم باشید. انتقاد پذیر هم باشید.
  نمی شود بگوید چون ما نخبه ایم، چون سالها عمرمان را صرف تحصیل کرده ایم ، چون رتبه یک رقمی داشته ایم ، چون همه حسرت شغل و درآمد ما را دارند، هیچکس به ما نگوید که بالای چشمتان ابرو است.
  اگر اشتباه کردید و در اثر آن انسانی مرد یا ناقص شد محاکمه ای برای آن نباشد.
  اگر بیشتر از حقتان دستمزد گرفتید کسی آخ نگوید.
  نمی شود آقای دکتر نمی شود
  پاسخ:
  اتفاقا جوهره ی متن این است که ما تافته ی جدا بافته نیستیم! مدتیه که بصورت بی سابقه ای هجمه به پزشکان زیاد شده. برخی سایتها کوچکترین مشکلات درمانی رو بزرگ نمایی می کنند و به حساب پزشکان مینویسند. ذیل این اخبار هم نظرات اکثریت کاربران خشمگینی رو می بینیم که هیچکدوم عزیزشون به مرگ طبیعی نمرده و بدست پزشکان سفاک و بی وجدان ایرانی کشته شده! انگار در مدینه فاضله ایران، اون راننده تاکسی که در برف سه‌ برابر قیمت میگیره یا اون فروشنده که لنت ترمز تقلبی قالب می‌کنه یا اون بسازبفروش که خونه ی ناامن می‌سازه یا اون خودروساز که ارابه مرگ می‌فروشه، یا تمام نادرستانی که در هر صنفی لانه کرده‌اند، از کره مریخ اومدن! و قصور پزشکان تنها اتفاق گزنده‌ای هست که به وقوع می پیونده و دل این‌همه آزاده رو به درد آورده!! (که خوشبختانه در اغلب موارد بعد از بررسی تخصصی،آشکار میشه که آزادگان مذکور، عارضه رو با قصور اشتباه گرفته اند! و در مواردی هم که قصور ثابت بشه،مجازاتش در قانون تعیین شده و نیازی به شایعه پراکنی های عجیب نیست)
  در مورد جملاتی که مارک کردید، متوجه موضع گیری شما نشدم. در این متن به دیگر نخبگان متعهد جامعه توهین شده؟ یا آیا این جملات دروغ و تخیلات نویسنده ست؟ حداقل اگر نگاهی به اخبار بیندازید متوجه میشین که در کنکور امسال، از ٨٦٠ هزار نفر شرکت کننده حدود ٥٢٠ هزار نفر  رشته تجربی بودند. اگر جامعه خانواده های داوطلبین رو به عنوان جامعه آماری نمونه از کل جمعیت ایران بگیریم و با تکیه به این حقیقت که سودای داوطلبان تجربی، رشته های کاردانی و کارشناسی نیست، بلکه رشته های گروه پزشکیه، میشه نتیجه گرفت خانواده های ایرانی علاقه سه برابری به رشته پزشکی در مقایسه با رشته های مهندسی یا انسانی دارند. به عبارت بهتر ٦٠ درصد جامعه ایرانی شغل ایده آل برای فرزندشون رو پزشکی میدونند! قطعا در میان این ٥٢٠ هزار نفر، همه وارد دانشکده پزشکی نمیشن و شاید کمتر از هزار نفر بتونند به هدف نائل بشن. اون ٥١٩ هزار نفر دیگر چه کنند؟ تبدیل به اکثریتی بشن که از پزشکان متنفرند با وجود اینکه آرزو داشتند پزشک بشن؟ تنفرشون رو حفظ کنند تا وقتی تغاری بشکنه ؟ کجای فرهنگ مون می لنگه وقتی نمی تونیم خودمون رو درست کنیم میخواهیم بقیه رو ویران کنیم؟
 • بانوچـ ـه
 • انسانم آرزوست...

  + روحشون شاد باشه...

  ما متاسفانه هیچ وقت به درد هم نمیخوریم بجای اینکه مرهم باشیم زخم میشیم، نمک روی زخم میشیم... یادمون میره فارغ از شغل و درآمد و هر گزینه ی دیگه ای، همشهری هستیم، هم وطن هستیم... اصلا هم نوع هستیم...

  و این خیلی تأسف باره...
  سلام 
  روحشون شاد ...واقعا دردآور و غم انگیزه .
  این افرادی هم که خرده گرفتن به جامعه پزشکی آیا بقیه اصناف و حرفه های ما کار درستن .از سوپری بگیر داره تاریخ مصرف گذشته میده تا تولید کننده که با مواد فاسد و خراب جنس تولید میکنه و دست مردم‌میده تا اون خودرو ساز و مهندس و معلم‌و استاد دارن کوتاهی میکنن میشه اسمشو گذاشت کم فروشی خیانت و ....اینا با جون آدم ها سرو کار ندارن؟؟؟؟ فقط جامعه پزشکی با جان‌آدما سرو کار داره ؟ مگه روانشناس و روانپزشک ما با مردم سروکار ندارن ؟؟؟؟؟ درسته هستن پزشک هایی که کوتاهی میکنن و باغفلتشون آسیب میزنن و ...اما بقیه حرفه ها چی ؟؟؟؟؟

  هر آدمی صرف یه پزشک یا معلم‌یا مهندس و .... یه انسانه .حس انسانیت و مسولیتش به خانواده و تربیت بر میگرده .برمیگرده به اخلاق .
  اگه یه پزشک متخلف دیدیم به بقیه راحت برچسب نزنیم.

  سلام عذرخواهی میکنم .اول باید عرض ادب میکردم .
  از وبلاگ هدیه جان اینجا رو یافتم .یه روز کامل نشستم وبلاگ شما رو خوندم .

  با کامنت عنصر کاملا موافقم... جو مسخره یی از دوران دانشجویی بین دانشجوهای علوم پزشکی راه میوفته..طرف هنوز ترم اوله دکتر دکتر گفتناشون ب راهه...واقعا خنده داره... خود بچه های این صنف از دانشجوهای ترم اولی تا فوق تخصصاش تشنه ی شنیدن لفظ دکترن و عقده و حقارت شخصی از این جنبه ی رشته شون میباره...
  در صورتی ک خیلیاشون ب خصوص تو دوره ی عمومی از تشخیص یه بیماری ساده عاجزن...
  دکترای متخصص با تجربه م اونقدر ب خبره بودنشون مغرورن ک یه توضیح ساده ب بیمار نمیدن و بیمار و مثه وسایل روی میزشون میبینن...خیلیاشون پشت انتخابی ک کردن تفکر رقابتی داشتن فقط و خودشونو جر دادن ک رتبه شون از نوه عمه ی پیر دایی مادربزرگشون بهتر شه...پزشکی رو دیدم ک یه بیماری ساده رو چنان بد بیان کرد ک بیمار داشت سکته میکرد بعد ک طرف خودش تو اینترنت سرچ کرد دید چیز خاصی نیست و چون فقط خانم دکتر میخواست زودتر تشریف ببرن اینطور بی خیال با فکر و اعصاب یه جوون بازی کرده..
  قبول کنین صنف مغرور مضحکی دارین آقای دکتر.. دکتری ک مردمی باشه و مردمی خدمت کنه خییییییییلی کمه.. خیلیا بجای اینکه علمشون ب مقطع دکترا برسه فیس و افاده و پز و پرستیژشونو تقلید میکنن..فقط تو ایران انقدر مسخره ست.. مثلا توی هند پزشکی شغل پنجم ششم جامعه محسوب میشه.. 
  بخاطر حساس بودن این شغل توقع ازش فرق میکنه...قبول ک پزشکم انسانه، خسته میشه، دغدغه های خودشو داره ولی کاش ذره یی تعهد و دلسوزی م پشت اونهمه پرستیژ اتو کشیده باشه 
 • سارا بانو
 • مرداد سال 94 عموم به خاطر یک اشتباه پزشکی موقع بالن زدن قلبشون از دنیا رفتند اما تعداد زیادی از عزیزانم هم به خاطر حاذق بودن پزشکای دیگه الان کنارم هستند پس درست نیست به خاطر اشتباه یک نفر همه رو متهم کرد. امیدوارم روزی برسه که قضاوت کردن رو کلا فراموش کنیم
  سلام 
  این حسرتی ک ممکنه تو نگاه خیلیا ب پزشکی ودندون پزشکی و داروسازی باشه از اینه ک بیشتر افراد درک و دید درستی از دروس و ب دنبالش حقیقت این شغل ندارن.  خیلیا رو ببری اتاق تشریح 10دقیقه نشده از پنجره ها میزنن بیرون.  این تفکر دکتر شدن متاسفانه موجیه ک تو جامعه ست و تفکر بی پایه از سر عدم شناخت مردم بهش پر و بال میده...
  قابل توجه دوستان عشق پزشکی فضای این رشته ها بخصوص تو جو دانشگاهی زیادم پاک و پروانه یی نیست... آواز دهل از دور خوشه...هر کس علاقه و استعداد و در نهایت مصلحت خدا رو بچسبه برای زندگیش.

  با خودم گفتم : این دیگر چ رشته ی تحصیلی -پزشکی - است؟ 
  این ک نشد کار. باید از صبح تا شب بیایم و برای حضرات رگ مریض پیدا کنم. از طرف دیگر هر مریضی را که معاینه میکنم تعداد دنده هایش با مریض دیگری مساوی ست. 
  در بیروت، سوریه و عربستان هم هرچه پل می ساختیم محاسبه ها یکی بود. کافی بود محاسبه برای یک پل را بدانی تا بتوانی بقیه پل ها را هم طبق همان محاسبات درست کنی. این ها ک نشد رشته ی تحصیلی!... 
  خلاصه تصمیم گرفتم رشته ی تحصیلی خود را عوض کنم و چیزی را انتخاب کنم که مثل پزشکی بدون فرمول نباشد و آدم را کمی اذیت کند.... 

  پروفسور فابری بعد از شنیدن حرفهایم گفت : احساس میکنم روحیه ی تو یک روحیه ی علمی ست... 
  شاید در علوم پایه چیزی مثل فیزیک بتواند تو را راضی کند.. 
  بعدها درباره ی طرز فکر و اظهار نظر فابری خیلی فکر کردم. در واقع پروفسور فابری چیزهایی مثل مهندسی و پزشکی را بیشتر تکنیک می دانست. ب نظر او چیزی ک کنجکاوی مرا ارضا میکرد رسیدن ب ریشه ی موضوع یا پدیده بود.  پروفسور فابری همیشه به فکر کردن و اندیشه اهمیت می داد.  او اهمیت مغز را والاتر از حرکت انگشتان می دانست. امروز در جهان توسعه یافته این طرز فکر کاملا رعایت می شود، یعنی بیشترین توجه ب علوم پایه معطوف می شود.... 
  از کتاب استاد عشق زندگی نامه ی پروفسور محمود حسابی
 • قاسم صفایی نژاد
 • خدا به همه عاقلان صبر عطا کند!
 • لولی وش مغموم...
 • کاش به این باور برسیم که هر کس در هر جایگاهی که هست قابل احترام ست.  اینکه یکی مهندس و یکی پزشک و دیگری کارگری ساده ست فقط نقشی ست کوچک که آدم ها در طول زندگی به خود میگیرند و برای خودشان ست و برای ما فقط یک انسان اند... برابر... با تمام ارزشهای انسانی...
  تعداد شرکت کنندگان زیاد تجربی صرفا به خاطر علاقه به پزشکی نیست، بلکه موقعیت شغلی مناسب پزشکی تو جامعه ی حال حاضر ایرانه.
  برادر من پزشکه و داستان هایی از قصور پزشکی تو بیمارستان تعریف می کنه که آدم چهارستون بدنش می لرزه. منظورم اینه انقدر یک طرفه به قضیه نگاه نکنید! منکر افرادی که عقده ی پزشکی دارن و حرصشون می گیره از مقام پزشکا نیستم، اما همه ی این شکایت ها از این قشر بلند نمی شه. همون طور که پزشکای خوب، باسواد و باوجدان داریم، تعداد کم سوادها و بی وجدان ها و بی اخلاق هاشون هم کم نیست. هر صنفی آدمای خوب و بد داره. پزشکی شغلیه که با جون آدم ها سروکار داره، آدم ها وقتی آسیب پذیر و بی پناهن سروکارشون با پزشک ها می افته، طبیعیه این شغل انقدر زیر ذره بین باشه.
  من همون طوری که داستان های قصور پزشکی رو می شنوم داستان آدم هایی رو هم می شنوم که بعد از مرگ عزیزشون به پزشک معالج فحش می دن، کتکش می زنن! پشت سرش شایعه درست می کنن، همه ی تلاش هاشو زیر سوال می برن و ... . می دونم چقدر بی رحمانه، غیرمنصفانه و دردناکه. اما راستش فکر می کنم باید گذشت بشه. تجربه به من ثابت کرده هیچ قشری و صنفی به اندازه ی پزشکی پشت آدماش نیست! منظورم اینه اتفاقی نمی افته!
  من وارد این راه شدم تا یه قدم مثبت برداشته باشم. تنها راه درست انتقاد کردن اینه که خودم اون آدمی که ازش حرف می زنم باشم و سعی م رو می کنم.
  راجع به این پزشکی هم که این حادثه براشون اتفاق افتاده، از کجا معلوم مربوط به شغل ایشون بوده که مخالف و موافق رو این قضیه مانور می دن؟!
 • شیمیست خط خطی
 • واقعا چرا ایییین همه موضع گیری برای یه درد دل؟!
  جالبه اگه سایر مشاغل یه متن مشابه بنویسن کسی نمیاد پایینش نظر بذاره که داری مظلوم نمایی میکنی اما الان...!!!
  خیلی درد داره که بخش زیادی از جامعه ما برای علم و کسانی که عمرشونو صرف علم آموزی کردن، چه پزشک و چه غیرپزشک (تو همین رشته ما چققققدر حکایت مشابه هست) ارزش قایل نیستن :((( مدام هم رفتارهاشونو حق به جانب توجیه و تفسیر میکنن!!! :/
  سلام و تشکر از پاسخ شما
  درست به همان مواردی که به آنها اشاره کرده بودم مجددا در پاسخ شما تکرار شده است.
  سوال من از شما واضح است :
  1-چرا فکر می کنید که همه کسانی که پزشک نشده اند عقده پزشک شدن دارند؟
  چرا فکر می کنید یک قاضی ، استاد ، تاجر، خلبان، مدیر و ... عقده پزشک شدن دارد
  نقدا با آماری که خودتان به آن اشاره کرده اید 40 درصد شرکت کنندگان در کنکور در رشته تجربی شرکت نکرده اند بنابراین با استدلالی که خودتان ارائه کرده اید لااقل 40 درصد جامعه نباید عقده ای برای پزشک شدن داشته باشند.....
  بر فرض که بپذیریم که خیلی از افراد جامعه آرزوی پزشک شدن داشته باشند حال با چه استدلالی نتیجه می گیرید که افرادی که موفق به پزشک شدن نمشوند به افرادی عقده ای می شوند و به قول شما تبدیل به افرادی می شوند که از "پزشکان متنفرند". خیلی ها آرزوی داشتن اتومبیل ها شیک وگران قیمت را دارند ولی فقط تعداد انگشت شماری رو این اتومبیل ها خط می اندازند.
  دکتر عزیز شاید عده کمی همانطور باشند که شما می گویید ولی همه اینطور نیستند اینکه شما 60 درصد جامعه را دشمنان خود فرض می کنید باعث می شود هر انتقاد از خود را یک عقده گشایی و  انتقام گیری مشتی شکست خورده بدانید....
  2-چرا فکر می کنید هر کس که رتبه یک رقمی برای پزشکی را کسب نکرده است ناکام است؟ یعنی هر کس که در کنکور قبول نشده (در هر رشته ای) بازنده است؟؟؟؟؟؟؟
  3-چرا فکر می کنید تنها نخبگان جامعه شما هستید؟آیا برای به بار نشستن دیگران هزینه نشده است؟
   من به پزشکان احترام قائلم چون در سخترین لحظات زندگیم تنها پناهگاه من اند.
  همانطور که برای کشاورز ، که غذایم وابسته به کار اوست
  به راننده اتوبوس ، که سلامتم وابسته به بیدار بودن اوست
  همانطور به قاضی ، پلیس ، کارمند ، معلم ، استاد و همه و همه انسانهای شریف
  ولی این باعث نخواهد شد که اگر در اثر اشتباه هر کدام از آنها جان عزیزم به خطر افتاد یا یکی از آنها تخلفی مرتکب شد محاکمه و مجازات فرد خاطی را نخواهم ، فرقی هم ندارد همانطور که برای یک راننده خاطی برای یک پزشک وسایرین نیز.
  این عقده گشایی نیست این انتقام گیری یک شکست خورده در کنکور نیست این یک خواسته مدنی و متمدنانه است

  اوه اوه چخبره :)))
  من از گفتن نظرم کناره گیری میکنم؛ ممکنه شهید شم جونمو دوس دارم
  باتچکر:))
  منم همینایی ک عنصر گفته
  اینا که نوشتین خیلی ناراحت کننده ست ولی دل منی که از پزشکا خون هست رو حتی ناراحت نکرد حتی نمیتونم بهتون حق بدم
  من از بچگی یه مشکلی تو پام بود ک خیلی دکتر رفتم حتی پیش پروفسور مملکت اما تشخیص ندادن فقط گفتم هیچی نیست و به مادرمم گفتن زیادی حساسی
  نتیجه ش شده یه عمل جراحی سخت برای من
  دکتر ارتدونسم همیشه و همیشه خودش و منشی هاش گیح میزدن و نوبت رو عقب حلو میدادن به من و توهینی نبود که به من نکنن همین چندمدت پیش دکتر مرد من حتی ذره ای دلم نسوخت
  نه آقای دکتر ما دلمون از خیلی هاتون خونه
  البته اذیتش خیلی بیشتر از اینا 6 سال زندگی من رو ب گند کشید
  درسته مهندسا هم گیج میزنن اما اونا اکثرشون مثل شماها درآمد ندارن
  من که تو حرف مردم اکثرا دیدم با توجه به درآمدتون با رفتارتون مشکل دارن.
 • هولدن کالفیلد
 • امیر جان اینکه خانواده های 60% فرزندان میخوان فرزندشون دکتر بشه دلیل میشه خودشون هم میخواستن؟ :|
  و اینکه همه اشتباه میکنن، اشتباه پزشکها رو میپوشونه؟ اینها دو طرفه است ها، اینکه پزشکها قطعا اشتباه میکنن دلیل نمیشه اشتباه دیگران به چشم نیاد!
  قطعا در این قسمت حق داری که دکترها بیش از حد مورد هجمه هستن، بیش از حد بهشون حمله میشه! اما دکترها بیش از حد - خیلی بیش از حد - هم مورد توجه هستن، خیلی بیش از حد بولد میشن، خیلی بیش از حد در کار هر صنف دیگه ای - که مهندسی و روانشناسی دو تای آخرشه - دخالت میکنن! توی جامعه ای که همه چیزش معیوبه، قطعا همه چیزش معیوبه!
  حرف من در مورد سلامت کاری پزشکی نیست، که من به سلامت کاری عمومی پرشکها ایمان دارم، خودم از دکترهای هموطنم کمک میگیرم دیگه! حرفهای پستت هم صحیحه، همه دارن اشتباه میکنن! این وسط اشتباه کسی بولد میشه که به خودش مرکزیت میده، خودش رو همه چیز مملکت میدونه، خودش رو محق در هر زمینه ای میدونه که تخصصش نیست و غیره! اینها یه طرفه نیست، اون خودبزرگ بینی جامعه پزشکی هم هست! این رو هم باید لحاظ کنی! اون ورود کردن به خیلی چیزا توسط پزشکها هم هست، سینما، تلویزیون، مجلات، رشته های علمی دیگه، هر چیزی که فکرش رو کنی! دکترها اگر در حد "متخصص جسم" میموندن و اینقدر مرکزیت نمیگرفتن، اینقدر هم بولد نمیشدن! در واقع قضیه رو ساده کنم برات، وقتی "من دکترم" میشه دستمایه فخر فروشی و "من از تو بهترم" و "من از تو باهوشترم" و "من از تو کاملترم" قطعا همین فضا به وجود میاد، نه چون مردم عقده دارن، خیر برادر، چون مردم میل تاریخی به اثبات این قضیه که "همه ی ما آدم و مثل همیم" دارن! اگر میخواید مثل بقیه باهاتون رفتار بشه باید مثل بقیه رفتار کنید!
  باز هم میگم، در مخالفتت با نوشته هات این رو نگفتم و جامعه پزشکی رو سزاوار همچین حملات چیپ و ناشایستی نمیدونم! اما نقدی که وارد کردم رو به شدت وارد میدونم!
 • میرزاده خاتون
 • من اصلن متوجه نمی شم بعضی از این کامنت ها چه ربطی به پست دارن :| 
  آقای دکتر خواهشا انقد دیگه از همکاراتون دفاع نکنین.ملت میفهمن چی درسته چی اشتباهه.در ضمن دکترهای عمومی بیسوادترین  موجودات  هستند حیف که برا تحصیلات این موجودات اینهمه خرج شده.آقای دکتر ببین همکارای شما عرضه ندارن تشخیص بدن مریضی که تازه چند روزه عمل کرده و انقد افت فشارو سرگیجه و تهوع داره علتش عفونته نه خوردنه پرتقال...اونقد نمیفهمن که دیازپام رو نباید وریدی زد که یه پدر مادر جنازه بچشونو ببرن خونه.یه تشخیص ساده نمیتونن بدن.چرا فکر میکنن کسی که مریضشونه سوادشون از اونا کمتره.لطفا خودتونو معصوم جلوه ندید.فکر نکنین چون خودتون صادقانه کار میکنن بقیه همکاراتون هم اینن.ملت دل خونی از جامعه پزشکی داره...الهی خدا به بنده هاش فقط وجدان بده.ملتی که وجدان داشته باشه همه چیزش درست میشه.
  من هم با حرفهای هولدن و عنصر کاملا موافقم
  من همیشه پزشکی را دوست داشتم ولی باور کنید چون پزشک نشدم عقده انتقام و توهین به جامعه پزشکان ندارم.
  در ضمن متنتون یه جوریه که ازش برداشت میشه انگار فقط مردن پزشکها ضایعه بشریه یا انگار مرگ این بزرگوارانی که گفتید انتقام بشریت از پزشکان بوده. در حالی که وقتی اون بنده خدا کف خیابان جان داده یا جزغاله شده یا دچار گازگرفتگی شده، مگه کسی میدونسته که پزشکه؟! اگه بقال هم این جوری می مرد ناراحت کننده بود. 
  شما خیلی گارد گرفتید و فکر میکنید هر کی پزشک نیست دشمن شماست!