نفس عمیق

نفس هایی هست، که فقط در حضور تو عمیق اند

نفس عمیق

نفس هایی هست، که فقط در حضور تو عمیق اند


از وقتی بچه بودم به نگهداری گل و گیاه علاقه داشتم. وقتی این خونه رو اجاره کردیم، در اولین اقدام، تراس رو تبدیل به گلخونه کردم! یکی از گیاه های مورد علاقه م بنجامین بلک بود که پارسال رفتم و یه گلدون بزرگش رو خریدم و آوردم گذاشتم کنار بقیه ی گلدون ها. برای نگهداریش تمام اینترنت رو زیر و رو کردم و یه دستورالعمل نوشتم که اگه یه روز من مردم، نسل‌های آینده بدونند چطور با این زبون بسته برخورد کنند. اما همه‌ی این‌ها بی‌فایده بود. هر روز صبح که در تراس رو باز میکردم، تعداد زیادی از برگ‌هاش ریخته بود کف زمین. جاش رو عوض کردم، آبش رو عوض کردم، گلدونش رو عوض کردم... ولی افاقه نکرد. انگار محیط اینجا مشکل داشت. این شد که زبون بسته کم کم به لقاءالله پیوست! الان جنازه‌اش روبرومه و باید یه‌جوری سر به نیستش کنم.
اصل حرفم اینه که گاهی هرچقدر هم که زیبا باشی، یا هر چقدر توانمند باشی، یا هر چقدر کارت درست باشه، یا هر چقدر که دوستت داشته باشند، برای بعضی محیط‌ها نیستی. هرز میری. مرداب میشی، می‌میری. هر محیطی به درد یه چیزی میخوره. بعضی محیط‌ها فقط به درد سوسک و مگس و… میخورند. حالا تو هر چقدر هم زور بزنی بی‌فایده ست. این گلدون‌ هم اگه پا داشت، باید یه‌جوری نقشه‌ی فرار می‌کشید و می‌زد به چاک،  وگرنه موندنش خریت بود.

  • امیر

نظرات (۱۱)

مثلاً بعضی ها تو این دنیا هستن، اما برای زندگی کردن نیستن ...

واژه خریت خوبه خوبه ...
عین خود ما ادما 
یه روزی این کاسه ی صبر لبریز میشه ....
  • اسپریچو ツ
  • بوی ارزوی انتقالی میاد.....
    چقد بدبختیم بعضی از ماها با این جریانا ... :(
    واااای چه حس خوبی داره این گلخونه در عین سادگی و کوچیک بودنش اما حس قشنگ و زنده بودن داره .
    مثلللل من ک واسه این شمال لعنتی ساخته نشدم
    از صبح صدای بارون عصبی و دقیقا روانیم کرده
    کی من از این خراب شده میدم اخه
    اه ...
  • قاسم صفایی نژاد
  • چه درس آموزنده‌ای. عالی بود.
    جام اینجا نیست و این حرفا
    البته دیگه دیر شده اما برگ ریزی در بنجامین بلک وقتی که جا به جا می شه طبیعیه و علتش هم اینه که گیاه می خواد برگ های جدیدی دربیاره که با شرایط نوری جدید سازگار باشه. بنابراین شما با جا به جایی چندین باره فرصت خو گرفتن به محیط جدید رو از بنده خدا گرفتید. حالا اگر دوباره خریدید هم جای پر نور بذارید هم از برگ ریزی نترسید بعد از یه مدت یا غذا دادن به گیاه حل می شه. و صد البته با احتیاط حملش کنید. کلا خوش نداره زیاد تکون بخوره.
    منم یه سری بنجامین بلک گرفتم دوام نیاورد با وجود تعویض خاک و نگهداری خوب و جابجا نشدن(قابل توجه لام عزیز که گفتن به خاطر جابجا شدن فرصت خو گرفتن رو ازش گرفتید) برگهاش ریخت و بعدشم ساقه هاش خشک شد. 
    به نظرم طوبت فوق العاده زیادی میخواد که نمی شه توی خونه و تراس مخصوصاً شهرهای گرم و خشکی مثل شهر ما براش فراهم کرد چون همون گلدون ها رو توی گلخونه ای که ازش گرفتم داره و الان درختی شدن برای خودشون. روزی دو سه باز بارون براشون فراهم می کنه و محیط هم اونقدر رطوبت داره که نفس کشیدن توش سخته!