نفس عمیق

نفس هایی هست، که فقط در حضور تو عمیق اند

نفس عمیق

نفس هایی هست، که فقط در حضور تو عمیق اند

۳ مطلب در تیر ۱۳۹۲ ثبت شده است

این روزها صحن علنی مجلس حسابی شلوغ است. من علاقه ای به تحلیل های سیاسی و سیاسی نویسی ندارم. اما امروز و دیروز نشستم جلوی تلویزیون و جلسه رای اعتماد را با جدییت تماشا کردم. یادم هست که جلسه‌ رای اعتماد وزرای خاتمی و وزرای احمدی‌نژاد را هم دنبال می‌کردم. ساعت‌ها نشستیم و در واحد سیصد و خرده‌ای خوابگاه شماره دو، رای آوردن وزرای احمدی نژاد را دیدیم. تخمه هم می‌شکستیم و سیگار هم دود می‌کردیم! امروز داشتم فکر می کردم چرا اینقدر از گوش دادن به نطق نمایندگان هیجان زده می شوم،در حالیکه به خواندن همین نطق ها توی روزنامه و سایت های خبری هیچ علاقه ای ندارم! شاید آن‌چه که همه این حرف ها را پشت تریبون جذاب می کند ،همین میمیک صورت گوینده و بالا و پایین بردن صداست. بهرحال در این چندسال به این نتیجه رسیده ام که تماشای جلسات علنی مجلس را دوست دارم! حتی اگر رادیکالی ترین افکار سیاسی را هم داشته باشی بعد از مدتی بالاخره یک نفر را در مجلس پیدا می‌کنی که بخشی از حرف‌های تو را به زبان بیاورد.

  • امیر


1-اسپانیایی‌ها جشنواره‌های عجیب و غریب را دوست دارند. هر ساله مردم بومی ‌شهر کوچکی به نام «مانگانیس د لا پولوروسا» برای برگزاری جشنواره «پرتاب کردن بز» دور هم جمع می‌شوند. به این صورت که یک مرد جوان باید بزی را در روستا پیدا کند آن را بسته و به بالای برج ناقوس کلیسا ب‌برد. سپس بز را از آن بالا به پایین که 50 فوت ارتفاع دارد پرت کرده و اگر بخت خوبی داشته باشد توسط روستاییانی که مشمع یا برزنت به دست پایین ایستاده اند گرفته می‌شود. چندوقت پیش که دورهمی یورونیوز نگاه می کردیم یکی از اقوام شروع کرد به غر زدن! می گفت: این چه وضعش است؟! این اسپانیایی ها خجالت نمی کشند با این رسم و رسوم مزخرف شان؟ جوابی برای ایشان نداشتم! چون تا بحال در اسپانیا نبوده ام و هیچوقت یک اسپانیول را از نزدیک ندیده ام تا بپرسم خجالت می کشد یا نه؟ ولی یک سوال از ایشان داشتم و آن هم این بود که خجالت نمی کشد زرت و زورت به بهانه های مختلف گوسفند سر می بُرد؟ دخترش دانشگاه قبول می شود گوسفند می کُشد...پسرش زن می گیرد گوسفند می کُشد... ماشین نو می خرد گوسفند می کُشد... !!!حالا هم که پدیده ای به نام گوسفند خونی مُد شده! به این صورت که بابت هر گوسفند 30 یا 40هزار تومان میدهند تا در مراسم سر بریده شود و بعد به کشتارگاه رفته و گوشتش به فروش برسد!...نه خیر! ما اصلا هم مثل غربی ها نیستیم! هنر نزد ایرانیان است و بس!2-امروز از یک انجمن گیاهخواری ایمیلی دریافت کردم . بحث مفصلی پیرامون کشتار گاوها بود. نوشته بود گاوها "فقدان" را درک می‌کنند، گاوها برای از دست دادنِ گوساله‌هاشان و از دست دادنِ عضوی از خانواده‌شان عزاداری می‌کنند، گاوها وفاداری را می‌فهمند و گاه برای مشکلات خودشان راه‌حل می‌جویند. نوشته بود سالانه در ایران چند میلیون گاو تبدیل به گوشتِ قصابی می‌شوند، هزاران گاو ظالمانه پشت‌سر هم باردار می‌شوند تا شیرده باقی بمانند در حالی‌که هیچ‌گاه گوساله‌های خود را نمی‌بینند و چیزهای دیگری در همین فضای ترحم‌انگیز برای گاوهای نازنین! که اشک در چشمان آدم حلقه می زد. 3-البته من بعد از خواندن این ایمیل ،گیاهخوار نشدم. بعید هم هست بشوم! چون لذت جویدنِ گوشت را به درستی چشیده‌ام، وقتی مزه‌ی دنده‌کباب کرمانشاه و بریانی اصفهان و شیشلیک رستوران نایب و کباب ترش رستوران محرم و سوسیس‌تنوری و پیتزا مخصوص و از همه مهم تر ،کله پاچه(!) برود زیر دندان، آدم به این راحتی‌ها دل نمی‌کند!


  • امیر

بعضی وقت ها یک جوری برای آینده برنامه ریزی می کنم که انگار قرار است صد سال دیگر هم زنده باشم. بالاخره فردا نباشد، دوفردای دیگر، همه‌مان را می‌کنند توی یک متر جا ... اصلا گور پدر مال دنیا! بیایید بجای چسبیدن به کار و پول و خانه و ماشین، بیشتر به فکر محبت کردن به اطرافیان باشیم و قدر روزهای باهم بودن را بدانیم. بالاخره پدری،مادری،خواهری،برادری،همسری،دوست دختری،دوست پسری... بلند شوید و تا دیر نشده به کسانی که دوستشان دارید، با صدای بلند بگویید "دوستت دارم" نمی دانم سمت چپ بالای صفحه را دیده اید یا نه؟ منظورم آن تیکر گوشه ی وبلاگ است که خانمم طراحی کرده. بعید نیست از این به بعد وقتی وبلاگم را باز می کنید از این پنجره ها ظاهر شود که داخلش نوشته: به کلبه عشق ما خوش آمدید! یا مثلا موس را که روی وبلاگم می گذارید یکهو تبدیل به شکل قلب شود! خدا را چه دیدید،شاید هم امروز فردا قالب وبلاگم را گل منگلی کردم!!!


  • امیر